2020. március 17., kedd

2020. március 17. Nyelvtan Angi nénivel

Kedves gyerekek, az otthoni tanulásnál is szükségetek van egy kis bemelegítésre.

Kezdj egy kis lazítással a szokásunkhoz híven:

-Vegyél egy mély levegőt, majd nagy sóhajtással fújd ki! Ismételd meg 3-szor! Gondolj arra kilégzéskor, hogy minden gondot és feszültséget kiadsz magadból!

-Rajzolj a levegőbe minél nagyobb lusta nyolcasokat jobbal és ballal! Ne mozduljon a felsőtested, csak a karod mozogjon, lépd át a test középvonaladat!
-Jó, most már leülhetsz nyugodtan tanulni.

Ma még gyakoroljuk a helyesírási alapelveket.
Töltsd ki a mf. 71/ 5.6. feladatait!
Írd fel a füzetedbe az óra címét: A szóelemzés elve
A tankönyved 69. oldaláról másold le a harmadik, negyedik, ötödik mondatot a füzetedbe!
Oldd meg a mf. 59/7.8. feladatát!  ( Segít a tankönyv 70/5. pontja)
Itt egy kis segítség a helyesírási szabályzatból:
 Ha régies betűre végződő családnevekhez kapcsolódnak ezek a ragok, a régies betűt változatlanul hagyjuk, a rag v-je helyett pedig ennek a név végén ejtett hanghoz idomult mai formáját írjuk: Kossuthtal, Véghgel, Móriczcal, Rátzcal, Babitscsal, Paiszsal; Madáchcsá; stb.
 Ha a családnév mássalhangzót jelölő kettőzött betűvel végződik, a -val, -vel (és néha a -vá, -vé) rag megfelelő alakját kötőjellel kapcsoljuk hozzá, hogy az alapforma világosan kitűnjön: Kiss-sel, Makk-kal, Papp-pal, Széll-lel stb.
Azoknak a h végű főneveknek, amelyeknek a kiejtése ingadozik (düh: [dü] v. [düh], méh: [mé] v. [méh] stb. [vö. 74.]), a -val, -vel és a -vá, -vé ragos alakjait írni is kétféleképpen lehet: dühvel [düvel] – dühhel, méhvé [mévé] – méhhé stb.
160. c) pont szerint a tulajdonnevek, így az utónevek esetén is, kötőjellel kapcsolódik a -val/-vel; -vá/-vé rag: Mariann-nal, Ivett-tel. 
Házi feladat:  
Másold le a füzetedbe a fenti példákat!

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése