Ma a középkor zenéjével ismerkedhetsz meg.
A művészettörténetben, így a zenében is középkornak nevezzük ezt az időszakot, amely a Római Birodalom bukásától Amerika felfedezéséig tart.
Ez időtájt virágzik a román és a gótikus stílus.
Nézd, ez itt a Jáki templom! Román stílusban épült, bélletes kapuja (folyamatosan szűkülő, ugyanolyan díszítésű kapuzat) már ismerős lehet számodra.
Talán tudod, hogy a középkorban az egyház hatalma jelentősen megnövekedett. A vallásos szemlélet az élet minden területén, így a középkori zenében is jól tükröződik.
A középkori zene nagyon sokáig, a XII. századig egyszólamú. Ebben az időszakban a legjelentősebb zenei műfaj a gregorián ének.
🎵Hallgasd meg ITT !
Mik a gregorián ének jellegzetességei?
- latin nyelv
- vallásos téma
- egy szólamban énekelnek
- hangszerkíséret nincs
Ezeket a dalokat onnan is felismerheted, hogy ritmusuk kötetlen, és nagyon sok bennük a hajlítás. I. Gergely pápa rendszerezte őket, róla is nevezték el ezeket a dalokat gregorián daloknak.
A gregorián dalok nyugalmat árasztó hangulata sok zeneszerző képzeletét megihlette. Számos példát találhatsz az interneten arra, hogy a gregorián zenét más zenei stílusokkal ötvözik (crossover), és pihenésre, kikapcsolódásra, relaxációra alkalmas zeneként teszik közzé.
🎵Egy ilyet én is mutatok, hallgasd meg !
A zeneszerző Sir Karl Jenkins, aki több tucat dalt írt ebben a stílusban Adiemus-albumokba rendezve. Ez egy feldolgozás volt, de mutatok egy eredetit is 🎵ITT .
Viszonthallásra!👂
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése