2020. május 14., csütörtök

2020. május 14. Hon- és népismeret

Kedvesek,
ma délutánig kérem, hogy pótoljátok a múlt órai feladatot. Azokat, akiktől megkaptam, nagyon megdicsérem, nagyon jó gondolatokat osztottatok meg velem a népviseletekről. Örülök, hogy ilyen sokféleképp látjátok, és gondolkodtok a témáról.

Mára három aktuális jeles nappal készültem nektek.

1. Olvasd el figyelmesen az alábbi kis szöveget!

Május 12-14. a Fagyosszentek napjai. No, de kik is azok a Fagyosszentek és fáznak-e?


Szervác, Pongrác és Bonifác három vértanú volt (történelemből már tanultuk, hogy azokat nevezzük vértanúknak, akiket a hitük miatt öltek meg). Őket nevezik Fagyosszenteknek.




Az elődeink megfigyelték, hogy május közepén, ezen a három napon mindig lehűl az idő. Ez akár tönkre is tehette a termést, mivel eddigre a fák és az elültetett növények is virágozni kezdenek már. Annyira féltek ettől a május lehűléstől, hogy különböző magyarázatokat találtak rá.

Egy népi magyarázat szerint Pongrác kánikulában megfagyott, Szervác a Tisza közepén víz nélkül megfulladt, Bonifácot pedig agyoncsipkedték a szúnyogok, ezért mérgesek ránk és évről évre visszajönnek, hogy bosszantsanak bennünket.

Mindszenten úgy tartották, hogy a szentek halálra fagytak a névnapjukon bekövetkezett fagyban, mert ruháikat a betegeknek adták.

Időjárás jóslások is kapcsolódnak ezekhez a napokhoz: úgy tartották, ha fagyosszentekkor nagy a hideg, akkor rossz termés várható. Máshol meg úgy gondolták, ha nagyon hideg van ilyenkor, hosszú lesz az ősz.

A népi megfigyelések alapján a kényesebb palántákat (paradicsom, bab, uborka) csak fagyosszentek után ültetik ki.

2. Másold le a füzetedbe a kékkel szedett szövegrészeket! (Cím: Jeles napok májusban)

3. Szorgalmi: ültess a hétvégén paradicsomot/uborkát/babot, ha lehetőséged van rá. Küldj róla egy fotót a szorgalmi ötösért. ☺️

Kata n.

1 megjegyzés:

  1. jó Reggelt én már régota ültettem és azt is lefotozhatom hogy már mikxen nagy

    VálaszTörlés